Home / RADIATORS / 240MM RADIATORS / Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan – GH240N-30
Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan - GH240N-30
Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan - GH240N-30 - Image 2
Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan - GH240N-30 - Image 3
Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan - GH240N-30 - Image 4
Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan - GH240N-30 - Image 5
Granzon 240mm x 30mm Modular Radiator, 120mm x 2, Dual Fan - GH240N-30 - Image 6
In stock
SKU: GH240N-30 Categories: RADIATORS, 240MM RADIATORS
  • Description
Description
Granzon GH series radiators are designed as a modular solution. Optional parts can be installed to expand the function of the radiator. The thickness of the radiator is 30mm which gives this radiator ultimate flexibility. The radiator sports 14 fins per inch and also has 14 channels.
Features
14 Channel Design
Industry Standard G1/4″ Thread
High Temperature Soldering
Scalable, Unlimited Potential
Specifications
Dimensions: 274.8mm x 124.5mm x 30mm
Ports: 4
Port Thread: G1/4″
Mount Thread: M3
Channels: 14
Pressure: 1.5bar
Fin Density: 14FPI
Compatibility
Fans: 120mm
Included Parts
1xRadiator
1x Mounting Hardware
Warnings
Please pay attention to the length of the screw. If the screw is too long, it will break through the radiator and cause water leakage, voiding warranty. Radiator comes with M3X30mm screws suitable for 120mm fans of 25mm thickness. If you want to install a thinner or thicker fan, please use the right length of the screw. (Fan thickness+5mm max, not included).Some secondary images show optional modular parts to illustrate expandability.Not responsible for any hardware damage. Use at your own risk.
Related products
  • Bykski 360mm x 30mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TN-V2
    Add to cart
  • Barrow 360mm x 60mm Copper Radiator - Dabel-60A 360