Home / RADIATORS / 360MM RADIATORS / Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 2
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 3
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 4
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 5
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 6
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 7
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 8
Bykski 360mm x 40mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TK-V2 RC - Image 9
In stock
SKU: C6-0026 Categories: RADIATORS, 360MM RADIATORS
  • Description
Description
Bykski CR-RD360TR-TK-V2 radiator is designed as a single row of copper channels. The thickness of the radiator is 40mm which gives this radiator more cooling surface area. The water channels and wave fins are made of red copper with a thermal conductivity up to 401 w/(M.K.). There are 12 water channels aligned in a single row.
Features
12 Channel Design
Industry Standard G1/4″ Thread
High Quality Copper Design
Specifications
Material: Red Copper / Iron side plates (not in contact with coolant)
Dimensions: 395.5mm x 122mm x 40mm
Ports: 2
Port Thread: G1/4″
Mount Thread: M3
Channels: 12
Pressure: 1.5bar
Fin Density: 12FPI
Compatibility
Fans:120mm
Included Parts
1x Radiator
12x M3 x 30mm Mounting Hardware
Warnings
Please pay attention to the length of the screw. If the screw is too long, it will break through the radiator and cause water leakage, voiding warranty. Radiator comes with M3X30mm screws suitable for fans of 25mm thickness. If you want to install a thinner or thicker fan, please use the right length of the screw. (Fan thickness+5mm max, not included)
Related products
  • Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm radiator V.2
    Add to cart
  • Bykski 360mm x 30mm RC Series Radiator CR-RD360RC-TN-V2
    Add to cart
  • Barrow 240mm x 45mm Copper Radiator - Dabel-45A 240