Home / RADIATORS / 360MM RADIATORS / Bykski 360mm x 60mm Copper Radiator – Ultra Thick – B-RD360-TK60
Bykski 360mm x 60mm Copper Radiator - Ultra Thick - B-RD360-TK60
Bykski 360mm x 60mm Copper Radiator - Ultra Thick - B-RD360-TK60 - Image 2
Bykski 360mm x 60mm Copper Radiator - Ultra Thick - B-RD360-TK60 - Image 3
Bykski 360mm x 60mm Copper Radiator - Ultra Thick - B-RD360-TK60 - Image 4
In stock
SKU: 4251628806642 Categories: RADIATORS, 360MM RADIATORS
  • Description
Description
Bykski CR-RD360TR-TK60-V2 radiator is designed as a single row of copper channels. The thickness of the radiator is a massive 60mm which gives this radiator superior cooling power as long as it will fit your layout. The water channels and wave fins are made of red copper with a thermal conductivity up to 401 w/(M.K.). There are 14 water channels aligned in a single row.
Features
14 Channel Design
Industry Standard G1/4″ Thread
High Quality Copper Design
Specifications
Material: Red Copper / Iron side plates (not in contact with coolant)
Dimensions: 395.5mm x 122mm x 60mm
Ports:2
Port Thread: G1/4″
Mount Thread:M3
Channels:14
Pressure:1.5bar
Fin Density:14FPI
Compatibility
Fans:120mm
Included Parts
1x Radiator
12x M3 x 30mm Mounting Hardware
Warnings
Please pay attention to the length of the screw. If the screw is too long, it will break through the radiator and cause water leakage, voiding warranty. Radiator comes with M3X30mm screws suitable for fans of 25mm thickness. If you want to install a thinner or thicker fan, please use the right length of the screw. (Fan thickness+5mm max, not included)
Related products
  • Black Ice Nemesis 480GTS® Ultra Stealth U-Flow Low Profile Radiator - N480GTS-F2PW - White
    Add to cart
  • Bykski AIO Integrated Liquid CPU Cooler w/ A-RGB - 360mm - B-FRD360-RBW
    Add to cart
  • Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 360mm radiator V2